Rzecznik patentowy to zawód podpartym bogatą wiedzą techniczna i prawniczą, a także ustawą o rzecznikach patentowych z dnia 11 kwietnia 2001 roku. Osoba wykonująca go musi być ekspertem w konkretnej, zwykle bardzo wąskiej dziedzinie technologicznej, połączonej z bogatą wiedzą prawniczą. Z reguły zawód ten wykonuje się w kancelariach patentowych, ale można świadczyć usługi również na podstawie umów cywilnoprawnych. Jego zadaniem jest wspieranie wynalazców w zakresie ochrony ich własności intelektualnej.

Zauważmy, że cały świat opiera się na tym, co ktoś kiedyś wynalazł. Wynalazł, czyli stworzył coś z niczego, ponieważ świat wcześniej tego nie znał. Takie wynalazki, jak na przykład żarówka czy samochód, są dziś udoskonalane dzięki temu, że ktoś kiedyś wpadł na pomysł, jak usprawnić życie innym ludziom i wymyślił taki właśnie nowy przedmiot. Wymyślenie czegoś nowego jest jednak jedną rzeczą, a dopracowanie pomysłu w taki sposób, by nadawał się on do pokazania światu – to druga sprawa. Często badania nad nowymi wynalazkami trwają długie lata i wymagają uciążliwego, żmudnego testowania.

Dla osób z techniczną smykałką nie byłoby więc żadnym problemem poznać zasadę działania żarówki i stworzyć urządzenie emitujące światło zasilane prądem w taki sposób, jak stworzył je Edison. Jeśli jednak wynalazca, czyli w tym przypadku Edison, opatentował swoją żarówkę – nikt inny na świecie nie może wykraść mu pomysłu i produkować ich na większą skalę czerpiąc z tego zyski. Patenty można jednak wykupywać, i zwykle na tym polega umiejętne gospodarowanie nimi. Wynalazca może odsprzedać patent firmie, która ma kapitał i jest w stanie produkować wynalazek na przemysłową skalę i zarabiać na tym pieniądze, już jako właściciel patentu. Rzecznik patentowy to przedstawiciel kancelarii, która zajmuje się właśnie takimi ściśle technicznymi zagadnieniami w kontekście prawa własności intelektualnej. Jeśli więc jesteś twórcą i właśnie wymyśliłeś coś, co może zrewolucjonizować świat – postaraj się o kontakt z rzecznikiem i jak najszybciej opatentuj swój wynalazek, zanim ktoś inny wpadnie na taki pomysł jak Twój i będzie czerpał z niego zyski!