Niemożliwość odczytania, zalanie lub zgubienie. Jeżeli właśnie z tym kojarzy ci się otrzymywanie recept od lekarzy to musisz wiedzieć, że jest to już przeszłością. Aktualnie wystawiane są ich elektroniczne, wygodniejsze dla każdej ze stron, wersje. Jak ją otrzymać oraz zrealizować?

Prawo – Czym są e-recepty?

Wprowadzona została w celu ułatwienia wykupowania leków. Jest to elektroniczna forma wystawiania recept przez lekarzy, z której w łatwy sposób można skorzystać. Aby ją otrzymać należy posiadać Internetowe Konto Pacjenta. To z jego pomocą następnie można określić w jaki sposób będziemy chcieli otrzymywać e-recepty – przez sms lub wiadomość e-mail. Posiadając dostęp do tego serwisu będziemy mogli również w każdej chwili sprawdzić jak powinieneś dawkować przepisany lek oraz otrzymywać kolejne recepty na choroby przewlekłe bez konieczności umawiania się za każdym razem do lekarza. Mimo tych zalet, wiele osób z różnych powodów nie zakłada Internetowego Konta Pacjenta, ale nie oznacza to, że nie mogą mieć wystawianych e-recept. Wystarczy, że lekarz poda im kod, który umożliwi jej późniejsze wykupienie. Poza tym, na naszą prośbę, lekarz powinien dać nam jej wydruk. Jeżeli recepta została wystawiona, a my jesteśmy już w posiadaniu jej czterocyfrowego kodu to pozostaje nam jedynie udanie się do apteki w celu jej wykupienia.

Ile czasu ważne są e-recepty?

Czas na wykupienie przepisanych leków jest ściśle określony. Zazwyczaj mamy na to aż 30 dni, ale należy pamiętać, że niekiedy czas ten jest skrócony lub znacznie wydłużony. Zależy to głównie od tego jakie leki zostały nam przepisane. Najkrótszy czas na zrealizowanie recepty jest, gdy musimy wykupić antybiotyk. Mamy na to wtedy jedynie 7 dni. Po tym czasie recepta wygasa i nie możemy jej zrealizować. Termin wydłużony dotyczy natomiast recept na preparaty immunologiczne i wynosi on aż 120 dni. Jeżeli jednak nie zostają nam przepisane takie preparaty lub antybiotyki, a wiemy, że nie zrealizujemy wydanej nam recepty w ciągu 30 dni to warto poprosić lekarza, aby zaznaczył, że chcemy móc ją zrealizować od konkretnego dnia. Oznacza to, że czas ten nie będzie naliczał się od momentu jej wystawienia, a od dnia, który został konkretnie wskazany. Warto skorzystać z tej opcji jeżeli leki, które zostają nam przepisane są na choroby przewlekłe. Inną opcją, z której mogą skorzystać pacjenci chorzy przewlekle jest uzyskanie recepty ważnej przez rok. W tym wypadku warto mieć na uwadze to, że pierwsze ich opakowanie musimy wykupić w ciągu pierwszych 30 dni. W innym wypadku w aptece wydadzą mniejszą ilość leku, która będzie proporcjonalnie mniejsza o czas jaki zwlekaliśmy z ich wykupieniem. Leki przepisane na recepcie całorocznej nie mogą przy tym przewyższać ilości niezbędnej do rocznej kuracji. Nie mamy też możliwości wykupienia całości recepty na raz. Największą ilością jaką możemy otrzymać jest ich ilość na 180 dni. Każdorazowe wykupienie części recepty musi zostać zrealizowane w tej aptece, w której wykupiliśmy pierwszą partię.