Bycie rolnikiem obecnie znacznie różni się od tego, jakie stereotypy powstały wokół tego zawodu. W przeszłości każdy musiał sam troszczyć się o swoje gospodarstwo, ale obecnie istnieje wiele sposobów pomocy i udogodnień dla gospodarzy. Należą do nich też kredyty dla rolników, czy różnego rodzaju zapomogi, o które możemy się starać.

Ogromne dofinansowania, ubezpieczenia dla rolników i kredyty

Ogromne znaczenie miało tutaj przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Dzięki temu zyskaliśmy ogromne pieniądze, które mogliśmy przeznaczyć na rolnictwo. Do tej pory gospodarze rolni mogą starać się o różnego rodzaju dofinansowania z Unii. Ciągle powstają też kolejne programy, które mają na celu rozwój rolnictwa. Dobrym przykładem będzie program, który pojawił się w pierwszej połowie bieżącego roku. Rolnicy mogli uzyskać dzięki niemu 100 tysięcy złotych na oczyszczanie wody z azotanów i pochodnych substancji. Dotyczyło to nie tylko nowych gospodarstw, ale też tych z większym stażem.

Dlaczego to się opłaca?

Wydawać by się mogło, że na tych wszystkich zapomogach (w tym też ubezpieczenia dla rolników czy kredyty) zyskują tylko sami rolnicy. Okazuje się jednak, że wiele produktów, które produkujemy trafia na eksport, dzięki czemu cały kraj zarabia. Na chwilę obecną osiemdziesiąt procent wołowiny jest eksportowane do innych krajów Unii Europejskiej. To samo dzieje się z 45% drobiu i 30% produktów mleczarskich. Polska zarabia na tym ogromne pieniądze, a tylko w roku 2018 wartość eksportowanych produktów wyniosła ponad 34 miliardy euro. To dużo więcej, niż przed tym, jak wstąpiliśmy do Unii Europejskiej. Okazuje się bowiem, że na tym układzie zyskują w zasadzie wszyscy, a nie tylko rolnicy.

Nie musimy martwić się o pieniądze

Okazuje się więc, że rolnik w Polsce nie musi martwić się o pieniądze. Ilość różnego rodzaju dotacji, o które możemy starać się każdego roku sprawia, że rolnictwo w naszym kraju rozwija się w zawrotnym tempie. W dodatku, mamy też bardzo korzystne kredyty dla rolników, dzięki którym możemy rozwijać nasze gospodarstwa i sprawiać, że w przyszłości będą one przynosić nam jeszcze większe zyski. Na pracy gospodarstw rolnych zyskują nie tylko sami rolnicy, ale też cały kraj. Dlatego tak bardzo opłaca im się inwestować w przeróżne dofinansowania i zapomogi. Co więcej, prawdopodobnie kolejne lata przyniosą następne zmiany w tym sektorze, a wszystkie z nich będą dla nas bardzo korzystne. Nic, tylko korzystać z tego, co daje nam władza!