Wybierając kierunek studiów należy wziąć pod uwagę nie tylko swoje plany, ale też umiejętności i talenty, które posiadamy jeszcze przed rozpoczęciem edukacji. Dzięki temu będziemy mogli ocenić czy w ogóle sobie poradzimy na danym kierunku. Jaka musi być osoba, która chce studiować ekonomię i podobne kierunki?

Czy ekonomia jest dla mnie?

O tym, czy dostaniemy się na dane studia zdecydują nasze wyniki na maturze, więc to na nie powinniśmy zwrócić uwagę. Jeśli poszło nam słabo, raczej nie możemy liczyć na to, że dostaniemy się na wymarzone studia. Jeśli chodzi o ekonomię, to najważniejsza będzie tutaj matematyka, bo to na niej będzie opierać się nasza dalsza edukacja. Nie mniej jednak, liczyć się będą też inne przedmioty takie jak fizyka czy język angielski. Tutaj wszystko będzie zależało od uczelni, na którą aplikujemy. Warto też zobaczyć jakie są progi punktowe na dany kierunek. Co to oznacza? Na studia dostają się tylko osoby, którym uda się uzbierać wystarczającą ilość punktów, na które przelicza się wyniki z matury. Takie dane udostępniane są na stronach internetowych uczelni i warto je sprawdzać, żeby przekonać się, czy w ogóle mamy szanse, żeby dostać się na wybrane studia. Musimy też zwrócić uwagę na liczbę kandydatów na jedno miejsce.

Jaki musi być ekonomista?

Wyniki z matury to nie wszystko, bo żeby odnaleźć się na danych studiach musimy mieć zestaw cech, które będą potrzebne do wykonywania danego zawodu. Warto pamiętać o tym, że ekonomia to głównie matematyka, a więc bardzo ważnym będzie to, żebyśmy mieli analityczny umysł i radzili sobie z zagadkami logicznymi. Takie umiejętności z pewnością pomogą nam w dalszej edukacji. Musimy też być przygotowani na to, że prawdopodobnie będziemy wykonywali pracę biurową. Ekonomista musi być osobą dobrze zorganizowaną i taką, która potrafi pracować samodzielnie. Z drugiej jednak strony, czasem będziemy musieli współpracować z grupą ludzi, a więc powinniśmy się w tym dobrze odnajdywać. Musimy być w stanie jasno przekazywać swoje myśli, bo co nam po tym, jeśli będziemy w stanie zrozumieć dane zagadnienia, jeśli nie będziemy w stanie przedstawić ich drugiemu człowiekowi. Warto też pamiętać o tym, że ekonomia nie należy do tych prostych kierunków studiów, na których można się obijać. Będziemy musieli posiedzieć trochę nad książkami i musimy być na to przygotowani. Jednak jeśli jesteśmy zmotywowani i przekonani o tym, że chcemy pracować w tym zawodzie, wszystko powinno pójść po naszej myśli.