Osoby, które posiadają zobowiązania wobec instytucji finansowych takich jak banki czy firmy pożyczkowe mogą mieć problem z zaciągnięciem kolejnego kredytu gotówkowego. Pracownicy banków dokładają bowiem wszelkich starań, aby dokładnie sprawdzić kondycję finansową potencjalnego pożyczkobiorcy. Jeżeli dochody nie są na odpowiednim poziomie lub też pojawiają się problemy ze spłatą wcześniejszych kredytów, to wówczas raczej nie ma co liczyć na dodatkowe pieniądze, wyjątkiem może być kredyt konsolidacyjny, ale o niego też nie jest łatwo. Każda osoba, która ma zaległości finansowe wobec innych podmiotów może zostać wpisana do Krajowego Rejestru Dłużników. To pierwsze miejsce, w którym banki sprawdzają wiarygodność swoich klientów.

Dlaczego banki oceniają zdolność kredytową?

Banki przede wszystkim dbają o własny zysk. Mają ściśle określone ścieżki postępowania podczas weryfikacji zdolności kredytowej swoich klientów. Po kryzysie finansowym sprzed kilku lat przepisy zostały jeszcze bardziej zaostrzone. Wszystko po to, aby upewnić się, że osoba która zaciągnie zobowiązanie finansowe będzie w stanie je w przyszłości spłacić. Oczywiście takiej pewności nie można mieć nigdy, bowiem zawsze mogą zdarzyć się jakieś sytuacje losowe, jednak banki dążą do tego, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko strat własnych.

Pożyczki bez KRD – gdzie można je dostać?

Jeżeli chodzi o rygor udzielania pożyczek gotówkowych, to znacznie mniejszy jest on w pozabankowych instytucjach finansowych. W przypadku większości firm pożyczkowych, potencjalny klient nie musi wypełniać wielostronicowego formularza weryfikacyjnego czy starać się o różne zaświadczenia. Wystarczy dowód osobisty do tego, aby podpisać umowę o udzielenie pożyczki krótkoterminowej. Pożyczki bez KRD to najlepsze rozwiązanie dla osób, które z różnych przyczyn losowych wpadły w tarapaty finansowe. Oczywiście, taką pożyczkę może zaciągnąć jedynie osoba pełnoletnia, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych.

Jak spłacić pożyczkę krótkoterminową?

Spłata takiego zobowiązania jest równie prosta jak jego zaciągnięcie. Nie trzeba wychodzić z domu, pieniądze można przesłać albo przelewem bankowym, albo skorzystać z programu do szybkich płatności. To drugie rozwiązanie jest bardzo korzystne, ponieważ pieniądze na koncie firmy pożyczkowej zostaną zaksięgowane już po kilku chwilach. Ta forma spłaty polecana jest zwłaszcza osobom, które zostawiają wszystko na ostatnią chwilę, a warto pamiętać, że zwłoka w spłacie pożyczek może skutkować dodatkowymi odsetkami.