Kiedy zastanawiamy się nad wzięciem kredytu, bardzo często przewija się skrót RRSO. Co to właściwie jest i w jaki sposób banki to wyliczają?

RRSO – co to takiego?

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania to wskaźnik, który pozwala na szybkie porównanie różnych ofert kredytów. Wskazują one ile faktycznie będzie kosztował dany kredyt. Co ciekawe, choć to bardzo prosty system, niewiele osób z niego korzysta. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania musi pojawić się w ofertach kredytów i reklamach, które widzimy w telewizji czy internecie. Niestety mimo to, że jest to wiedza, do której mamy tak łatwy dostęp, okazuje się, że nie chcemy z niej korzystać. To niedobrze, bo nie ma łatwiejszego sposobu na to, by ocenić ile w rzeczywistości kosztuje dany kredyt lub pożyczka. Dlatego warto nauczyć się czym jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania, jeśli zastanawiamy się nad wzięciem kredytu. Dzięki niej ocenimy czy dana oferta jest korzystna.

Jak banki liczą stopę oprocentowania?

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania musi zawierać w sobie wszystkie koszty pożyczki, które będzie musiał ponieść kredytobiorca. Wszystko, czyli co dokładnie?
-odsetki,
-prowizje,
-składki na ubezpieczenie,
-ewentualne dodatkowe koszty.
To wszystko musi zostać wliczone do rocznej stopy oprocentowania, ale musimy pamiętać też o tym, że bank nie ma obowiązku zawierać w niej kosztów, które przyjdzie nam ponieść za opóźnienia z płatnościami. Tak samo, nie musi się w niej znaleźć koszt karty kredytowej. Musimy o tym pamiętać, żeby nie narazić się na żadne dodatkowe koszty.

RRSO a oprocentowanie nominalne

Na wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania ma wpływ też częstotliwość, w jakiej spłacamy zobowiązanie. W związku z tym, że kredyt spłacamy w ratach, jego rzeczywista roczna stopa oprocentowania będzie wyższa, niż oprocentowanie nominalne. Z kolei w przypadku tak zwanych chwilówek, a więc pożyczek krótkoterminowych, te dwie wartości będą takie same. Wynika to z tego, że w tym przypadku spłacamy całość zadłużenia z jednej racie i stopa oprocentowania nie może urosnąć. Wszystkie szczegółowe informacje na ten temat kredytodawca musi umieścić w swojej ofercie, którą powinniśmy dokładnie przeczytać zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, przed wzięciem kredytu powinniśmy skontaktować się z doradcą finansowym, który wyjaśni nam wszystko i odpowie na wszystkie nasze pytania. Tego rodzaju usługi dostępne są często w bankach, które oferują kredyty.