Wiele młodych ludzi decyduje się na pracę na umowie zlecenie. Wynika to zwykle z tego, że nie mają oni wystarczająco dużo czasu, żeby pracować na pełen etat na umowie o pracę i ten rodzaj zobowiązania sprawia, że rozliczenie ich pracy staje się znacznie łatwiejsze. Nie mnie jednak, pracując w ten sposób musimy być bardzo uważni, żeby nie dać się oszukać. Na co trzeba zwrócić uwagę decydując się na pracę na umowie zlecenie?

Umowa zlecenie – czym się charakteryzuje?

Najważniejszą cechą tego rodzaju umowy jest to, że nasze finanse zależą tylko i wyłącznie od nas i tego ile faktycznie przepracujemy. Zazwyczaj nie mamy tutaj standardowej comiesięcznej wypłaty, a zamiast tego jesteśmy rozliczani za każdą godzinę naszej pracy. Dzięki temu możemy dokładnie zdecydować ile zarobimy i ile będziemy pracować. Jest to duże ułatwienie zarówno dla nas jak i dla naszego pracodawcy. W momencie, kiedy nasz grafik jest napięty ze względu na studia, szkołę czy inne zajęcia, umowa zlecenie sprawia, że godziny pracy stają się naprawdę elastyczne. W dodatku zarabiamy więcej, bo nie musimy płacić części podatków i składek, które zobowiązani są uiszczać ludzie umowach o pracę. Nie mniej jednak, istnieje kilka pułapek, na które musimy uważać decydując się na tę formę zatrudnienia.

Nasze finanse to nasz interes

Może się okazać, że nasz pracodawca wcale nie jest tak uczciwy, jak wydawało nam się na początku współpracy. Kiedy pracujemy na zlecenie, bardzo łatwo jest oszukać jeśli chodzi o ilość przepracowanych godzin. Może się okazać, że pracodawca będzie chciał obcinać te godziny, żeby zapłacić nam mniej. W związku z tym, kiedy przyjdzie upragniony czas na rozliczenie, okaże się, że zarobiliśmy znacznie mniej, niż powinniśmy i nawet nie będziemy tego świadomi. Na szczęście można się przed tym w prosty sposób ustrzec. Wystarczy, że sami będziemy sobie zapisywać godziny, w których pracujemy. Możemy założyć sobie w tym celu specjalny zeszyt, który będzie nam służył tylko do tego. Ważne jest też to, żeby poinformować pracodawcę o tym, że mamy taki rejestr. Dzięki temu, nawet jeśli miał on zamiar nas oszukać, nie zrobi tego, bo będzie wiedział, że prowadzimy spis przepracowanych godzin. Oczywiście nadal możemy trafić na ludzi, którzy będą chcieli nam wcisnąć oszukane rozliczenie. Nie możemy na to wiele poradzić, a kiedy spotka nas taka sytuacja, należy niezwłocznie zakończyć współpracę z taką firmą. W dodatku, możemy zgłosić takie oszustwo do sądu.