Własne mieszkanie w dzisiejszych czasach to pewien luksus, nie każdy ma bowiem wystarczające środki finansowe na to, by zakupić cztery kąty. Są co prawda programy wspierające osoby młode oraz rodziny w zakupie mieszkania, jednak kryteria tych programów są dosyć restrykcyjne. Przeważnie myśląc o zakupie mieszkania trzeba rozważyć wzięcie kredytu, co może okazać się nie tak prostą sprawą.

Kredyt mieszkaniowy – jakie warunki trzeba spełnić?

Starając się o kredyt mieszkaniowy, w pierwszej kolejności warto przeglądnąć oferty kredytowe dostępne na rynku. Banki przeważnie mają dosyć podobne propozycje, jednak różnią się one szczegółami. Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak długość okresu kredytowania czy wysokość oprocentowania kredytu i wysokość opłat dodatkowych związanych z zaciągnięciem zobowiązania finansowego. Przy niektórych ofertach jest na przykład obowiązek wykupu ubezpieczenia kredytowego. Po wybraniu odpowiedniej oferty należy w placówce bankowej złożyć wniosek o udzielenie kredytu na zakup mieszkania. Do wniosku powinny zostać dołączone stosowne dokumenty, jak chociażby informacja na temat miesięcznych przychodów. Jest to kwestia kluczowa, ponieważ osoby które mają mało stabilną sytuację finansową są raczej z góry skazane na negatywną ocenę zdolności kredytowej, a co za tym idzie nie otrzymają one zgody na kredyt mieszkaniowy.

Jaki kredyt wybrać?

Jeżeli ktoś ma wkład własny, to jego szanse na otrzymanie kredytu na zakup mieszkania znacznie rosną. Kredyt mieszkaniowy można podzielić na taki, który w całości finansuje zakup mieszkania lub tylko w części. Przy tej drugiej opcji jest właśnie wymagany wkład własny. Może on stanowić od kilkunastu do kilkudziesięciu procent wartości nieruchomości jaką chce się zakupić. Im większy własny wkład, tym niższa pożyczka będzie potrzebna na zakup mieszkania. To właśnie od zdolności kredytowej oraz od wysokości wkładu własnego zależeć będzie wysokość kredytu mieszkaniowego jaki zostanie udzielony. Jeżeli wniosek o kredyt spotka się z odpowiedzią odmowną ze strony banku, to wówczas można starać się o kredyt mieszkaniowy o niższej wysokości. Warto także poszukać żyranta lub pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu. Banki niezwykle dokładnie sprawdzają status finansowy osoby składającej wniosek, warto więc przed jego złożeniem na czas spłacić wszystkie zaciągnięte wcześniej pożyczki, w przeciwnym razie może okazać się, że bank w obawie o terminowe spłaty wyda decyzję odmowną.