Początek roku to nie tylko czas na podejmowanie nowych wyzwań i postanowień, ale czas na wypełnienie rozliczenia podatkowego, czyli mówiąc wprost rozliczenie pita. Bez względu na charakter umowy, na jaki jesteśmy zatrudnieni, zeznanie podatkowe jest obowiązkowe. Poniżej najważniejsze informacje jak wypełnić rozliczenie i który formularz rozliczeniowy wybrać.

Do kiedy rozliczyć PIT?

Mimo, że powszechnie przyjęło się, że rozliczyć się z podatku trzeba o ostatniego dnia kwietnia, dla spóźnialskich często pozostawia się furtkę bezpieczeństwa w postaci pierwszego pracującego dnia maja. Należy sprawdzić zapis ustawy dla aktualnego roku, jednak jeszcze lepszym rozwiązaniem jest szybkie rozliczenie się z fiskusem i nie odkładanie tego od ostatniej chwili. Tym bardziej, że pracodawca ma obowiązek dostarczyć swoim pracownikom do końca lutego informację podatkową – PIT 11. Już w lutym przypada pierwsza fala rozliczeń ze skarbówką. Osoby, które korzystają z ulgi podatkowej (jak najpopularniejsza „ulga na dzieci”) liczą na szybką wypłatę zwrotu nadpłaconego podatku.

Umowa o pracę, umowa zlecenie czy o dzieło – jaki PIT

Zaraz po otrzymaniu popularnie zwanego „pita” pojawia się pierwszy problem – jaki formularz wybrać? PIT-37, PIT 36 lub 36L czy może formularz nr 38 lub 39? Najpopularniejszą deklaracją jest formularz PIT 37, który składa podatnik mający tylko i wyłącznie przychody z takich źródeł jak zlecenie, umowa o dzieło i umowa o pracę. W tym przypadku zaliczka na podatek jest obliczana i pobierana przez pracodawcę lub zleceniodawcę. Osoby, które pobierają przychody z wielu źródeł lub nie rozliczają się za pomocą płatnika powinny muszą skorzystać z PIT-36. Pit 36 jest także przewidziany dla przedsiębiorców.

Podatki online czy w US

Dla wielu osób wizyta w urzędzie skarbowym to najgorsze z doświadczeń dlatego dziś zamiast stać w kolejkach do okienka łatwo i szybko możne wypełnić PIT online. Już od kilku lat podatnicy mają do dyspozycji wiele programów do rozliczenia pitów w formie oprogramowania na komputerze lub działających w chmurze. E-pity są bardzo intuicyjne, a rozliczenie podatku, które jeszcze kilka lat temu wielu nas zlecało księgowym, dziś zajmują kilka minut i wymagają wpisania podstawowych danych z informacji podatkowej. Ich zaletą jest także fakt, że możemy zapisać całą naszą podatkową historię i w każdej chwili logując się na nasze konto mamy dostęp rozliczeń z ubiegłych lat. W programach tych łatwo uwzględnić wszelkie ulgi podatkowe czy przekazać 1% podatku na wybrany cel.
Od roku 2019 jest jeszcze łatwiej rozliczyć się z fiskusem bowiem PIT jest wypełniany za nas. W jaki sposób? Wystarczy wejść na rządowy portal podatki.gov.pl zalogować się na swoim profilu i zatwierdzić lub edytować, w razie potrzeby, zeznanie za ubiegły rok przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową. W tym przypadku do rozliczenia wspólnie z małżonkiem wymagane jest połączenie dwóch kont, co nie jest żadnym problemem i zajmuje tylko kilka dodatkowych kliknięć i danych z PIT 11.