Dysponując większą ilością gotówki na rachunku bankowym można pomyśleć o założeniu lokaty oszczędnościowej. Oprocentowanie lokat jest mniej lub bardziej atrakcyjne i wiele w tym względzie zależy od banku. Jeśli zależy nam na krótkotrwałym zamrożeniu pieniędzy, powinniśmy wybrać lokatę trzymiesięczną. Oprocentowanie będzie niższe, ale w międzyczasie może pojawić się bardziej atrakcyjna oferta u konkurencji i elastyczniej będziemy mogli dysponować naszymi oszczędnościami. Lokata niezmiennie pozostaje jednym z najlepszych sposobów oszczędzania.

Bank i jego lokaty

W momencie zakładania lokaty decydujemy, co wydarzy się po jej wygaśnięciu. Zazwyczaj mamy do wyboru opcję automatycznego odnowienia lokaty. Określamy też, co zrobić z odsetkami. Mogą one zostać dopisane do rachunku lub powiększyć kwotę kolejnej lokaty. Im większa kwota lokaty, tym więcej zarobimy po kapitalizacji odsetek. Przed otwarciem lokaty skorzystajmy z porównywarek internetowych. Okazuje się bowiem, że warunki uruchomienia tego rodzaju produktu w różnych bankach mogą się znacznie różnić. Dzięki zestawieniu wygenerowanemu przez porównywarkę szybko zorientujemy się, kto oferuje najlepsze warunki. Pamiętajmy też, że nie musimy otwierać drugiego rachunku w innym banku, aby ulokować w nim nasze pieniądze. Na nasz zarobek wpływa w istotny sposób czas trwania lokaty. Produkty długoterminowe są zdecydowanie lepiej oprocentowane. Nie warto trzymać pieniędzy na rachunku skoro mogą one efektywniej pracować na lokacie.

 

Banki kuszą klientów coraz atrakcyjniejszymi ofertami. Zazwyczaj, aby otworzyć lokatę nie będziemy musieli osobiście fatygować się do oddziału. Wszystko można dziś załatwić nie ruszając się z domu. Niezbędne dokumenty zostaną nam przysłane pocztą lub na skrzynkę mailową. Oszczędzamy zatem podwójnie: czas i pieniądze. Zarobione na lokacie środki można przeznaczyć na opłatę rachunków lub drobne przyjemności. Kilkadziesiąt lub kilkaset złotych na pewno przyda się każdemu. Przed zleceniem otwarcia lokaty dokładnie przeczytajmy regulamin. Zwróćmy szczególną uwagę na konsekwencje wcześniejszego zerwania lokaty. Lepiej być przygotowanym na każdą ewentualność. W każdej chwili powinniśmy mieć dostęp do naszych pieniędzy bez ponoszenia negatywnych konsekwencji z wyjątkiem utraty odsetek.