Prowadząc gospodarstwo rolne, często może się okazać, że brakuje nam pieniędzy. Na szczęście rolnicy mogą starać się o różnego rodzaju dofinansowania dla rolników. Jakie mamy opcje i jakie zmiany zajdą w tym sektorze w nadchodzącym roku?

Wszyscy rolnicy zyskają i to wcale nie mało!

W nadchodzących latach finanse dla rolników nie powinny być problemem, bo dotacje będą znacznie wyższe, niżeli w poprzednich latach. Szczególnie bardzo zyskają na tym młodzi gospodarze, dla których wsparcie finansowe wzrosło od 100 tysięcy złotych do 150 tysięcy. Podobnie będzie u osób, które prowadzą biznes na wsi. Zyskają też osoby, które są na samozatrudnieniu. W dodatku rozwija się też modernizacja gospodarstw rolnych w Polsce, bo stała się ona dostępna nie tylko dla małych farm, ale też dla tych większych. Wcześniej minimalna wartość ekonomiczna gospodarstwa wynosiła 10 tysięcy euro, a obecnie zwiększono ją do 13 tysięcy. Co więcej, zmiany zostaną wprowadzone w inwestycjach związanych z nawodnieniem ziemi. Będzie to pomocne w okresach suszy i zyskają na tym rolnicy niezależnie od wielkości ich gospodarstwa. Tak więc rolnicy w Polsce mają naprawdę świetlaną przyszłość, a dofinansowania dla rolników będą tylko rosły.

Ochrona środowiska

Zanieczyszczanie środowiska jest ogromnym problemem i polskie władze są tego świadome. Dlatego też postanowiono przeznaczyć więcej pieniędzy na ochronę wody przed zanieczyszczeniami. Głównie chodzi tutaj o azotany, ale też inne szkodliwe substancje. Ten program skierowany jest głównie do rolników, którzy zajmują się hodowlą zwierząt. Cały program jest zgodny z zaleceniami Ministra Środowiska i prawdopodobnie będą w nim wprowadzane kolejne zmiany, żeby zawsze pozostawał aktualny. Jeśli złożymy wniosek o tego rodzaju pomoc, dostaniemy nawet 100 tysięcy złotych na jedno gospodarstwo. Jest to ogromna pomoc, z którą jeszcze do tej pory nie mieliśmy do czynienia. Ważne jest jednak to, żeby w odpowiednim czasie złożyć wymagany wniosek, który zostanie później rozpatrzony przez urząd. Dopiero gdy zostanie podjęta pozytywna decyzja, będziemy mogli czekać aż pieniądze pojawią się na naszym koncie.

Podsumowując, w najbliższych latach finanse dla rolników będą prezentowały się lepiej, niż kiedykolwiek. Pieniądze trafią nie tylko do małych, nowych gospodarstw, ale i tych większych i starszych. Rząd planuje już kolejne programy, dzięki którym hodowla roślin i zwierząt będzie jeszcze łatwiejsza, niż jest obecnie.