Nie da się ukryć, że zakup samochodu jest sporą inwestycją i nie każda firma może sobie na to pozwolić. Niezależnie od tego czy chcemy kupić nowe BMW czy używany Mercedes, warto znać metody finansowania zakupu auta w przedsiębiorstwie.

Kredyt samochodowy

Jedna z najpopularniejszych metod finansowania zakupu samochodu. Firmy, które dobrze prosperują na rynku nie powinny mieć większego problemy z tym, żeby dostać taką pożyczkę. Warto pamiętać jednak o tym, że kredyt samochodowy jest sporym zobowiązaniem finansowym, które będziemy później spłacać przez najbliższe kilka lub nawet kilkanaście lat. Dlatego zanim się na niego zdecydujemy, powinniśmy rozważyć to, czy faktycznie będzie nas na niego stać w tym czasie. Oczywiście bank sam będzie chciał to zweryfikować sprawdzając naszą zdolność kredytową, ale to do nas należy tutaj ostatnie słowo. Jeśli uważamy, że branża, w której działamy nie jest stabilna, może nie powinniśmy decydować się na ten sposób finansowania, a zamiast tego rozważyć coś innego.

Leasing

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zakup wymarzonego BMW w leasingu. Jest to forma finansowania, która jest przeznaczona głównie dla firm, chociaż nie jest to zasadą. Od kredytu różni się ona tym, że tutaj raty są znacznie niższe, ale z drugiej strony przez cały okres leasingowania auto nie należy do nas. Nasz piękny Mercedes staje się naszą własnością dopiero w momencie, kiedy go wykupimy. Ale tak naprawdę wcale nie musimy robić, bo sporą zaletą leasingu jest to, że po zakończeniu umowy możemy wziąć sobie inne auto na tych samych zasadach. Dzięki temu ciągle będziemy jeździć najnowszymi modelami, a wcale nie będziemy wydawać na nie majątku.

Kredyt gotówkowy

Od kredytu samochodowego różni się właściwie tylko tym, że tutaj nikt nie będzie chciał sprawdzać na co wydajemy otrzymane pieniądze. Niestety, co za tym idzie, oprocentowanie tego rodzaju pożyczki będzie wyższe. Dlatego też w przypadku zakupu samochodu, znacznie bardziej opłaca się wziąć kredyt samochodowy, który będzie nas kosztował znacznie mniej, niż ten gotówkowy.

Warto też pamiętać o tym, że wszystkie te zobowiązania możemy wliczyć sobie w koszta prowadzenia działalności, dzięki czemu będzie nas to kosztować trochę mniej. Decydując się na zakup samochodu na firmę należy rozważyć wszystkie za i przeciw i przejrzeć wiele różnych opcji. Tylko w ten sposób uda nam się znaleźć tą, która będzie dla nas w danym momencie najkorzystniejsza.