Pokonywanie uzależnień to często długi i niezwykle wymagający proces. W pewnym momencie pokonanie każdego rodzaju słabości na własną rękę wydaje się być niemożliwe, a uzależnienie może się jedynie pogłębiać. Czy ty bądź ktoś z twojego najbliższego otoczenia boryka się z tego rodzaju problemem? Jeśli tak, koniecznie sprawdź, czym jest uzależnienie, na czym polega terapia oraz gdzie możesz znaleźć najlepszą pomoc w Krakowie.

Przy leczeniu pewnych uzależnień, terapia uzależnień to jedyny sposób na pokonanie problemu i powrót do normalności. Jej rodzaj powinien zostać dobrany do typu uzależnienia oraz potrzeb osoby uzależnionej. Innej terapii zostaje poddany seksoholik, innej alkoholik, a jeszcze innej hazardzista, choć warto mieć na uwadze, że wiele z tych terapii odnajduje jednak wspólny mianownik.

Czym jest uzależnienie?

Na początku zdefiniujmy, czym właściwie jest uzależnienie, oraz po czym można je poznać. Uzależnienie to stan zaburzenia zdrowia psychicznego, który został nabyty poprzez częste stosowanie używek, albo częste oddawanie się danej przyjemności prowadzącej do spokoju psychicznego. To stała, albo okresowa konieczność wykonywania pewnej czynności, bądź dostarczania do organizmu danego środka. Uzależnienie objawia się również obsesyjnym myśleniem o danej czynności bądź substancji, która przewyższa inne potrzeby.

Rodzaje uzależnień

Uzależnić się można psychicznie bądź fizycznie. Uzależnienia psychiczne to szereg zaburzeń psychicznych, do których zalicza się na przykład seks oholizm, uzależnienie od hazardu bądź pracoholizm. Ten rodzaj uzależnienia objawia się obsesyjnym dążeniem do wykonywania pewnej czynności, a potrzeba jej wykonania przeważa wszelkie inne potrzeby. Fizycznie natomiast można uzależnić się od substancji psychoaktywnych – narkotyków, leków, alkoholu, czy papierosów.

Jak leczyć uzależnienia?

Uzależnienia warto leczyć w specjalistycznych ośrodkach. Zamknięte ośrodki pozwolą całkowicie odciąć się od złych nawyków. Dodatkowo, pracujący tam specjaliści odpowiednio dobiorą metody leczenia.