Biegunka, wzdęcia, uczucie przelewania się w jelitach to mogą być objawy nietolerancji laktozy i nietolerancji glutenu. Co zrobić, aby dieta eliminacyjna nie była uboga, zapewniała nam odpowiednie składniki odżywcze, a także była smaczna?

Jeśli nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego po zjedzeniu produktów z laktozą czy glutenem się nasilają, wówczas powinniśmy rozważyć wizytę u specjalisty. Po specjalistycznych badaniach i stwierdzeniu nietolerancji glutenu i laktozy, powinniśmy przejść na dietę eliminacyjną.

Dieta eliminacyjna, jak sama nazwa wskazuje, polega na eliminacji produktów, które nam szkodzą i wywołują nieprzyjemne dolegliwości. Przestrzeganie zasad diety eliminacyjnej może doprowadzić do całkowitego ustąpienia objawów.

Głównym celem diety eliminacyjnej jest wyrzucenie z diety produktów, które szkodzą i zastąpienia ich produktami zastępczymi. Dzięki takiej diecie możemy zmniejszyć reakcję układu odpornościowego na dany składnik.

Zasady diety eliminacyjnej

Produkty, które podejrzewa się, że powodują reakcję alergiczną, powinny zostać czasowo usunięte z naszego menu, aż do momentu, w którym objawy ustąpią. Wówczas wiadomo, który ze składników powodował nieprzyjemne dolegliwości.

Dieta eliminacyjna powinna być odpowiednio zbilansowana kalorycznie. Eliminacja danego składnika z diety może wiązać się z niedoborami składników odżywczych. W przypadku diety bez laktozy, należy zwrócić uwagę na skład dostępnych zamienników, a zwłaszcza na zawartość wapnia.

Ważnym elementem diety eliminacyjnej jest przyjęcie założenia, że za każdy usunięty składnik wprowadzamy minimum 3 inne, które urozmaicą jadłospis i uzupełnią potencjalne niedobory.

Dieta eliminacyjna a kuchnia

Wydawać by się mogło, że konieczność wyeliminowania danych składników z diety to koniec świata. Osoby, które muszą wyeliminować gluten lub laktozę z menu zastanawiają się, co będą jadły i czy smak potraw będzie taki sam.

Oczywiście kluczem do smacznej kuchni w diecie eliminacyjnej jest poznanie zasad i zamienników produktów, co pozwoli na przygotowanie smacznych dań, które nie powodują dolegliwości.

Dieta bez laktozy i glutenu może być urozmaicona. Wcale nie musimy jeść wciąż tego samego. Na takiej diecie możemy śmiało zjeść ciasto bez laktozy i glutenu. Wystarczy zamiast zwykłej mąki wybrać mąkę kukurydzianą lub jaglaną, zamiast mleka krowiego dodać mleko roślinne i już możemy przygotować smaczny deser dla całej rodziny. Dieta eliminacyjna pozwala na smaczną kuchnię, pełną dań zbliżonych do tych tradycyjnych. Należy włożyć trochę wysiłku w poznanie produktów, które szkodzą i czym je można zastąpić.

Jeśli jesteśmy zmuszeni do stosowania diety eliminacyjnej, musimy być otwarci na nowe smaki i doznania kulinarne. Nie możemy się zamykać w małej ilości potraw, gdyż to prosta dogra do problemów zdrowotnych. Zbyt uboga lista składników w menu czy wciąż te same potrawy, mogą doprowadzić do zniechęcenia i w konsekwencji zaniechania diety eliminacyjnej. Musimy pamiętać, że im bardziej bogate będzie nowe menu, im częściej będziemy próbowali nowych smaków, tym szybciej przystosujemy się do diety eliminacyjnej, a tym samym szybciej pozbędziemy się uporczywych dolegliwości.