Różnego rodzaju kredyty zyskują na popularności. Polacy coraz częściej decydują się na pożyczenie pieniędzy, bo tak jest wygodniej i szybciej. Dlaczego bierzemy kredyty i jakie rodzaje pożyczek dostępne są na rynku?

Rodzaje pożyczek

Różnego rodzaju pożyczek jest obecnie bardzo dużo i jeśli chcemy zdecydować się na któryś, warto wiedzieć jakie mamy opcje. Obecnie na rynku dostępne są:
1. Chwilówki, czyli pożyczki krótkoterminowe. Zazwyczaj dotyczą one niewielkich kwot, od 300 do 5000 złotych, które musimy oddać w przeciągu 30 do 60 dni. Jest to dobry sposób na podreperowanie rodzinnego budżetu, jeśli pieniędzy potrzebujemy bardzo szybko. Wniosek można złożyć przez internet i cieszyć się gotówką już w 15 minut. Rata kredytu jest tylko jedna, więc musimy pamiętać o tym, że szybko będziemy musieli oddać pożyczone pieniądze.
2. Kredyt gotówkowy. Ten rodzaj pożyczki nie wymaga podania powodu, dla którego chcemy dostać pieniądze. Oprocentowanie kredytu może być tutaj całkiem spore, ale wszystko zależy od oferty, na którą trafimy. Dlatego też jeśli chcemy, żeby nasza rata kredytu była jak najniższa, warto skorzystać z porównywarek kredytów, które pozwolą nam przejrzeć różne oferty w jednym miejscu. Jest to też pożyczka długoterminowa, a więc od kilku miesięcy do nawet kilkudziesięciu lat.
3. Kredyt na konkretny cel. Chodzi tutaj głównie o kredyty samochodowe czy hipoteczne, a więc takie, które musimy przeznaczyć na konkretny cel. Oprocentowanie kredytu będzie tu niższe, niż w przypadku kredytu gotówkowego, ale będziemy musieli udowodnić na co wydaliśmy otrzymane pieniądze. Jednak jeśli mamy konkretny cel, na który potrzebujemy gotówki, ten sposób finansowania będzie dla nas najbardziej korzystny.

Dlaczego bierzemy kredyty?

Powód jest prosty – nie mamy w danym momencie pieniędzy, a chcemy zrealizować jakiś cel lub spełnić marzenie. Dlatego decydujemy się na rozłożenie wydatków w czasie. Dzięki kredytowi nie musimy płacić wszystkiego od razu, a zamiast tego możemy spłacać zobowiązanie w ratach. Dzięki temu nie narażamy się na ogromny, jednorazowy wydatek. Należy jednak pamiętać o tym, że przez pożyczki bardzo łatwo wpaść w kłopoty finansowe, a więc zanim zdecydujemy się na jakąś, musimy rozważyć czy faktycznie będzie nas stać na to, żeby ją spłacić. W przypadku spóźnienia z płatnością rat, może się okazać, że bank zacznie naliczać odsetki, a nasza pożyczka będzie nas kosztować znacznie więcej, niż wydawało nam się na początku.