Zakup mieszkania jest wielkim wydarzeniem w życiu człowieka. Dla wielu osób oznacza ono wstąpienie w prawdziwą dorosłość i ustatkowanie się. Wynika to z tego, że kiedy kupujemy mieszkanie, mamy zamiar zostać w nim przez najbliższe lata. Nie mniej jednak, jest to spory wydatek. Jak możemy sobie z nim poradzić?

Kredyt hipoteczny – czy warto go wziąć?

Niewiele osób jest w stanie pozwolić sobie na zakup mieszkania za gotówkę. Dlatego też coraz częściej decydujemy się na kredyt na mieszkanie. Ten sposób finansowania pozwala nam na kupienie nieruchomości, na którą normalnie nie moglibyśmy sobie pozwolić. Musimy jednak pamiętać o tym, że jest to zobowiązanie, które będziemy musieli później spłacać. W momencie, kiedy złożymy wniosek o kredyt hipoteczny, bank sprawdzi naszą wypłacalność, ale to my musimy sami zdecydować czy jesteśmy w stanie pozwolić sobie na spłacanie rat zadłużenia przez kolejne lata.

Jak dostać kredyt?

Obecnie większość banków i podobnych instytucji oferuje przeróżne kredyty. Co musimy zrobić, żeby go dostać?
1. Poszukaj odpowiedniej oferty. Zanim zdecydujemy się na którąś z opcji, powinniśmy przejrzeć ich jak najwięcej. W ten sposób uda nam się znaleźć tą, która w danym momencie będzie dla nas najkorzystniejsza. Możemy samodzielnie przeglądać strony banków, albo skorzystać z porównywarki kredytów, która pokaże nam wszystkie dostępne opcje w jednym miejscu.
2. Rozważ swoją sytuację finansową. Nie chodzi tu tylko o to, jak wygląda ona w danym momencie, ale też o to, jak będzie wyglądała za kilka lat. Może to być trudne, ale warto spróbować przewidzieć czy w przyszłości będzie nas stać na spłacanie kredytu.
3. Złóż wniosek. Kiedy podejmiemy decyzję z którym bankiem chcemy współpracować, musimy złożyć wniosek o kredyt na mieszkanie. Na tym etapie bank będzie chciał sprawdzić czy jesteśmy wypłacalni. W tym celu będziemy musieli pokazać im zaświadczenie o naszych zarobkach. Taki dokument powinniśmy otrzymać od naszego pracodawcy. Jeśli jesteśmy przedsiębiorcami, powinniśmy udać się po zaświadczanie do Zakładu ubezpieczeń społecznych. Dostaniemy tam dokument, który pokaże ile zarobiliśmy w ciągu ostatnich miesięcy. Na podstawie tych dokumentów, bank będzie mógł stwierdzić czy może przydzielić nam kredyt, czy nie. Co więcej, będzie nam też potrzebny jakiś dokument potwierdzający naszą tożsamość, a więc na przykład dowód osobisty. Dopiero pokazując te papiery, będziemy mogli dostać wymarzony kredyt na mieszkanie.