Kiedy zdecydujemy się na zakup mieszkania lub domu, pozostaje nam jeszcze kwestia finansowania takiej inwestycji. Coraz więcej osób decyduje się na pożyczenie pieniędzy w banku. Nie mniej jednak, wybór kredytu hipotecznego nie jest prosty. Czym kierować się podejmując tą decyzję?

Przejrzyj wiele ofert

Najważniejsze jest to, żeby znaleźć kilka opcji, którymi bylibyśmy zainteresowani. Wybór kredytu hipotecznego nie powinien być spontaniczny. Musimy poświęcić chwilę na znalezienie najlepszej oferty, dzięki której uda nam się oszczędzić trochę pieniędzy. W tym celu warto skorzystać w porównywarki kredytów w internecie, która pokaże nam różne opcje i pomoże wybrać tą, która w danym momencie będzie dla nas najbardziej korzystna. Tego rodzaju strony biorą pod uwagę również najnowsze promocje bankowe, dzięki czemu nasza rata kredytu hipotecznego będzie naprawdę niska.

Hipoteczny czy gotówkowy? Jaki kredyt wybrać?

Kredyt hipoteczny od gotówkowego różni się tym, że w przypadku tego pierwszego będziemy musieli udowodnić na co wydaliśmy otrzymane pieniądze, a w przypadku drugiego nie. Co za tym idzie, rata kredytu hipotecznego będzie znacznie niższa, niż ta w kredycie gotówkowym. Wynika to z tego, że oprocentowanie takiego zobowiązania jest niższe. Dlatego też jeśli wiemy, że otrzymane pieniądze wydamy na zakup nieruchomości, powinniśmy zdecydować się na kredyt na konkretny cel. Nie będziemy mieli problemu z udowodnieniem tego, na co dostały przeznaczone pieniądze, które otrzymaliśmy od banku w ramach kredytu i uda nam się trochę oszczędzić.

Wkład własny

Zanim weźmiemy kredyt, warto zastanowić się czy jest możliwość, żebyśmy w inwestycję włożyli jakiś wkład własny. Jeśli mamy jakieś oszczędności, nie powinniśmy się wahać. Dzięki temu, że wpłacimy jakieś pieniądze od siebie, będziemy mogli pożyczyć mniej, a co za tym idzie, mniej będziemy spłacać. Nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na wkład własny, ale jeśli akurat mamy jakieś pieniądze do dyspozycji, zdecydowanie powinniśmy to zrobić. Dzięki temu uda nam się zmniejszyć ratę kredytu na mieszkanie, lub czas, w jakim będziemy go spłacać. Prawda jest taka, że nie ma lepszego sposobu na oszczędzenie na pożyczce, niż włożenie w nią pieniędzy, które już mamy. Czasem nawet bardziej będzie się nam opłacać oszczędzić trochę gotówki i dopiero wtedy wziąć kredyt hipoteczny. Nie mniej jednak, tutaj wszystko zależy od nas i od tego jak szybko chcemy kupić daną nieruchomość.