Wielu z nas myśli, że oszczędzanie małych kwot nie ma najmniejszego sensu. Rzeczywistość pokazuje, że jest wręcz przeciwnie. Ludzie, którzy oszczędzają małe kwoty, pilnują swoich finansów, ustalają budżet domowy, zyskują o wiele więcej, niż Ci, którzy raz do roku przelewają dużą sumę pieniędzy na swoje konto.
Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić jest ustalenie budżetu domowego. Rezygnując z małych rzeczy, pilnując listy zakupów, czy rezygnując z batona, możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Często myślimy, że te kilka złotych każdego dnia wydane na przyjemności nie zrujnują naszych finansów. Tak, nie zrujnują, ale z drugiej strony, kilka złotych dziennie wydanych na słodycze w skali miesiąca daje ładną sumkę pieniędzy. Oszczędzone pieniądze możemy każdego miesiąca wpłacać np. na rachunek oszczędnościowy, który w perspektywie czasu może się zamienić np. w lokatę terminową.

Finanse pod kontrolą

Ważniejsze w oszczędzaniu małych kwot jest jednak inna rzecz. Nie wydając pieniędzy na małe, niepotrzebne rzeczy, pilnując budżetu i swoich finansów, nabieramy ważnych nawyków. Coraz częściej zaczynamy myśleć o swoich finansach i uczymy się nowych rzeczy, w ten sposób oszczędzając coraz to większe sumy pieniędzy. Tak naprawdę w oszczędzaniu najważniejszy jest nawyk wrzucania do skarbonki każdego dnia kilku złotych. Te kilka złotych każdego dnia w perspektywie roku zamienia się w kilkaset złotych, które w nagłej sytuacji może zaoszczędzić nam sporo nerwów.
Każdy z nas powinien wyrobić w sobie nawyk oszczędzania. Oszczędzanie małych pieniędzy jest dobrym, pierwszym krokiem, który może pomóc nam rozwinąć naszą wiedzę na temat finansów i pomóc zebrać pieniądze na realizacje naszych marzeń, czy na czarną godzinę.