W życiu każdego właściciela samochodu nadchodzi moment, gdy decyduje się on na jego sprzedaż. Bez względu na powód podjęcia takiej decyzji zazwyczaj chcemy, aby przebiegło to bezproblemowo, stosunkowo szybko oraz żebyśmy uzyskali zadowalającą kwotę ze sprzedaży. Z jakich rozwiązań możemy korzystać, aby znaleźć kupca?

Wystawienie własnego ogłoszenia o sprzedaży

Jedną z najpopularniejszych metod dokonywania wymian, sprzedaży i kupna dóbr jest skorzystanie z portali internetowych. Bezproblemowo znajdziemy takie, na których wśród różnych kategorii znajdziemy hasło motoryzacja. Portale takie skupiają bardzo dużą ilość samochodów na sprzedaż, z całego kraju, w jednym miejscu. Aby wystawić ogłoszenie musimy zrobić zdjęcia samochodu, podać o nim najważniejsze informacje oraz go opisać. Sami również ustalamy cenę. Następnie pozostaje nam czekać na telefon lub wiadomość od zainteresowanej kupnem osoby. Musimy liczyć się przy tym z tym, że skorzystanie z samodzielnego wystawiania ogłoszenia o sprzedaży będzie wiązało się z koniecznością poświęcenia czasu na jego demonstracje zainteresowanym osobom. Nigdy nie jest pewne czy osoba chcąca kupić samochód faktycznie się na to zdecyduje oraz czy nie będzie chciała negocjować ceny, na co my nie musimy się zgadzać.

Skorzystanie z usług skupu samochodów

Jeżeli chcemy uniknąć bezpośredniego kontaktu z klientami i uzyskać bardzo szybko gotówkę najlepszym rozwiązaniem może okazać się skup samochodów. Bez problemu możemy znaleźć jakiś w naszej okolicy, należy jednak zwracać uwagę na to, aby miał on jak najlepszą opinię. Jeśli wybierzemy dany skup aut powinniśmy wyrazić chęć sprzedaży swojego samochodu poprzez formularz, o ile taki znajduje się na ich stronie internetowej, lub wykonanie do niego telefonu. Następnie skup podejmuje decyzję o chęci jego odkupienia, następuje to zazwyczaj w przedziale od kilku godzin do 2 dni po wyrażeniu chęci sprzedaży. Oczywiście, mogą również odmówić, ale zdarza się to stosunkowo rzadko. W takim wypadku nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy spróbowali w innym obiekcie. Po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi dostaniemy zaproszenie na spotkanie, na którym osobiście wycenią nasz samochód. Musimy liczyć się z tym, że cena ta będzie zaniżona, ponieważ skup samochodów również oczywiście chce zarobić na jego sprzedaży. Warto wcześniej zastanowić się poniżej jakiej kwoty nie zejdziemy oraz nie bać się podejmowania negocjacji. Jeżeli proponowana oferta będzie nam odpowiadać, pozostaje nam jedynie podpisanie umowy. W tym momencie przestajemy być właścicielami samochodu. Jest to zdecydowanie najszybsza forma sprzedaży auta.

Oddanie samochodu do komisu

Istnieje również inna opcja, a jest nią skorzystanie z usług komisu. Wiele ludzi myli komis ze skupem, lecz różnica w nich jest bardzo duża. Oddając samochód do komisu nadal jesteśmy właścicielami samochodu. Komis jedynie pośredniczy w jego sprzedaży. Nadal więc nie otrzymujemy pieniędzy, nie mamy pewności czy i kiedy znajdzie się kupiec, a dodatkowo płacimy pośrednikowi – komisowi.