Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ogromne znaczenie mają poszczególne elementy reklamy. Przekaz, ujęcia produktu, ton głosu – to wszystko ma ogromne znaczenie. Te części składające się na reklamę nie tylko powinny wzajemnie się uzupełniać i do siebie pasować, ale także każde z osobna powinno dobrze realizować nasz, jako twórców reklamy, cel – pozytywne podświadome zapadnięcie w pamięć naszego produktu wśród potencjalnych klientów.

Dlaczego głos, który wykorzystujemy w reklamie jest tak istotny?

Ton i tembr głosu potrafią bardzo zwracać naszą uwagę nawet jeżeli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Poza tym, to właśnie głos ma ogromne znaczenie na to jak zostanie odebrany nasz produkt. Przykładowo, głos dorosłego mężczyzny opowiadający o tym jaka cudowna jest nowa lalka nie dość, że nie zostanie odebrany na poważnie, to w dodatku może wywołać niesmak. Z tego względu bardzo istotne jest to, aby reklamująca produkt osoba była jak najbardziej wiarygodna. Poza tym, powinniśmy pamiętać o tym, że ludzie często nie oglądają reklam, ale z pewnością słyszą dźwięk w ich tle. Warto więc zadbać o to, aby używany do reklamy głos był charakterystyczny, aby nasza reklama zwracała uwagę jej słuchacza oraz zapadała w pamięć. Głos powinien być odpowiednio dobrany do grupy odbiorców, do której chcemy trafić.

Gdzie szukać lektorów?

Aby znaleźć osobę o idealnym do naszego celu głosie powinniśmy zapoznać się z ofertą banku głosów.Jest to zbiór głosów osób, z których oferty możemy skorzystać. Bank głosów to próbki nagrań lektorów, dzięki czemu możemy samodzielnie wyszukać i wybrać najbardziej nas interesujący. Każdy lektor pracuje za inną stawkę, która zależna jest też od zasięgu reklamy, czasu jej nagrania i późniejszej emisji. Warto korzystać z banku głosów posiadanym przez wybrane przez siebie studio nagraniowe. Dzięki temu mamy pewność, że lektor współpracuje z profesjonalnym studio, a to zdecydowanie przełoży się na jakość nagrania, a więc również na uzyskany efekt. Poza tym, studia nagraniowe często oferują swoją pomoc w odpowiednim dobraniu lektora do naszych oczekiwań.

Jak wybrać odpowiedniego lektora?

Przed rozpoczęciem poszukiwania odpowiedniego lektora powinniśmy określić, jaki efekt z jego pomocą chcemy uzyskać, a zatem jakiego głosu dokładnie szukamy. Warto więc się zastanowić czy osoba ta ma mieć głos energiczny, zmysłowy czy dowcipny oraz przedstawicielem jakiej grupy wiekowej oraz płci powinna być. Dopiero po tym możemy przejść do przesłuchiwania próbek głosów konkretnych lektorów, którzy mogą pasować do naszych wymagań. Przy tym powinniśmy też zwrócić uwagę na to jakie doświadczenie posiada wybrana osoba oraz bardziej szczegółowo zapoznać się z tym, z jakimi rodzajami zleceń miała ona do czynienia do tej pory. Umożliwi nam to zorientowanie się w czym najlepiej się odnajdują. Warto dowiedzieć się również gdzie są tworzone jej nagrania lektorskie, aby nie zawieść się uzyskanym efektem. Najlepsza będzie osoba współpracująca ze studiem nagraniowym.